Sześć sposobów na ochronę samochodu tej zimy

5 lutego 2022 Blog

Share
  • Facebook
  • Twitter

Zima na dobre zagościła na drogach, a im bardziej pogoda staje się nieprzewidywalna, tym trudniejsza, a nawet bardziej niebezpieczna staje się jazda samochodem.

W rzeczywistości, największy odsetek poważnych wypadków samochodowych ma miejsce między listopadem a styczniem, a kierowcy są o 20% bardziej narażeni na wypadek w miesiącach zimowych.

I to nawet jeśli uda Ci się zjechać z podjazdu, ponieważ prawdopodobieństwo uruchomienia samochodu w miesiącach zimowych jest o 18% niższe.

Jednak jazda zimą nie zawsze musi być niebezpieczna, jeśli się do niej odpowiednio przygotujesz.

Aby pomóc Ci przygotować się do zimy, eksperci Zuto zebrali wszystkie najlepsze porady i wskazówki, które pomogą Ci przygotować samochód na najgorszą pogodę.

Sprawdź swoje opony
Opony, gdy działają prawidłowo, pomagają zapobiegać poślizgom i umożliwiają zatrzymanie się w razie wypadku. Wraz z nadejściem zimy, kiedy zarówno prowadzenie, jak i zatrzymywanie się stają się coraz trudniejsze, ważne jest, abyś upewnił się, że Twoje opony są w dobrym stanie.

Chociaż głębokość bieżnika opon powinna wynosić tylko 1,6 mm, zimą bezpieczniejsza jest głębokość 3 mm. Szybkim i łatwym sposobem na sprawdzenie tego jest użycie monety 20p. Jeśli po włożeniu jej do rowka w oponie widać brzeg monety, należy oddać opony do sprawdzenia w lokalnym warsztacie. Sprawdź to na całej szerokości opony i w kilku miejscach na jej obwodzie.

Warto również zainwestować w opony zimowe, jeśli mieszkasz w rejonie szczególnie narażonym na oblodzenie lub opady śniegu.

Uzupełnij płyny
Gdy temperatura spada, zarówno płyn chłodzący, jak i płyn do spryskiwaczy mogą zamarzać, dlatego należy uzupełniać je płynem niezamarzającym. Płyn chłodzący silnik powinien być mieszanką wody i środka zapobiegającego zamarzaniu w proporcji 50/50, a zimowy płyn do spryskiwaczy powinien również zawierać środek zapobiegający zamarzaniu.

Sprawdź swój akumulator
Zima może być ciężka dla Twojego akumulatora, ponieważ spadek temperatury może spowodować awarię akumulatora samochodowego, jeśli jego okres przydatności do użytku dobiega końca. Dzieje się tak, ponieważ zimna pogoda zmniejsza wydajność akumulatora, więc musi on pracować ciężej, aby utrzymać się na chodzie.

Jeśli Twój akumulator nie chce się uruchomić w miesiącach letnich i jesiennych, najlepiej oddaj go do sprawdzenia w lokalnym warsztacie, zanim całkowicie odmówi uruchomienia w zimny poranek, gdy spóźnisz się do pracy.

Sprawdź swoją przednią szybę
Odpryski na przedniej szybie często ulegają pogorszeniu w miesiącach zimowych z powodu gradu i lodu. Jeśli na Twojej szybie są odpryski, najlepiej je naprawić lub wymienić przednią szybę, zanim pogorszą widoczność. Jest to szczególnie ważne przy nadchodzącej mroźnej pogodzie.

Skorzystaj z serwisu zimowego
Chociaż nic nie może zagwarantować, że Twój samochód nie zepsuje się zimą, wykonanie zimowego przeglądu i konserwacji może pomóc w zapobieganiu problemom związanym z mroźną pogodą. Często obejmuje to ocenę świateł, uzupełnienie poziomu oleju i sprawdzenie wycieraczek, aby upewnić się, że Twój samochód jest gotowy na zimową pogodę. Zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować!

Spakuj swój zimowy zestaw samochodowy
Posiadanie zimowego zestawu przetrwania może zrobić różnicę, jeśli zdarzy Ci się awaria w zimnych i ciemnych miesiącach i nigdy nie możesz być zbyt przygotowany. Powinna ona zawierać najważniejsze elementy, takie jak kable połączeniowe, telefon komórkowy i akumulator oraz latarkę z naładowanymi bateriami. Jak również koc, apteczka pierwszej pomocy i zapas jedzenia z butelką wody lub kolbą.

"Wielu kierowców obawia się nadejścia zimy i wszystkich problemów, z jakimi mogą się spotkać w związku z ich pojazdami" - mówi Lucy Sherliker, Dyrektor Działu Obsługi Klienta w Zuto.

"Jednakże, jeśli tylko odpowiednio przygotujesz swój samochód już teraz, podejmiesz dodatkowe środki ostrożności w ekstremalnych warunkach pogodowych i zaopatrzysz się w płyn niezamarzający, będziesz w stanie wyruszyć na zimowe drogi".

Więcej wskazówek dotyczących jazdy zimą od Zuto.

5 lutego 2022 Blog