Porady, dzięki którym Twój samochód będzie lśnił przez całą zimę

18 listopada 2021 Detailing

Kilka zapobiegawczych kroków może ochronić Twój pojazd niezależnie od pogody, jaką napotkasz podczas podróży tej zimy - i zapewnić zdrową kabinę Tobie i Twoim pasażerom.

"Pierwsze jesienne deszcze są oleiste, tłuste i brudne" - mówi Mike Pennington z działu produktów do pielęgnacji samochodów Meguair. "Zanieczyszczenia przywierają do powierzchni Twojego pojazdu i dostają się do kabiny przez mokrą odzież i kapiące buty".

Letnie burze subtropikalne spowodowały problemy podobne do tych, z którymi borykają się inne regiony w zimie - błoto pośniegowe przywierające do boków i podwozia pojazdów, brudzące wnętrze kabiny i tworzące zamgloną powłokę na szybach. Ochrona przed promieniami ultrafioletowymi słońca pomaga chronić powierzchnie pojazdów przed promieniami ultrafioletowymi podczas ciepłych tropikalnych zim.

Usuwanie pozostałości po lecie

Dla Penningtona, pielęgnacja samochodu przed zimą zaczyna się od usunięcia pozostałości po letniej jeździe. Wymienił on listę typowych letnich podejrzanych - sok, ptasie odchody, pyłki, smołę drogową.

Zanieczyszczenia te mogą osadzać się na wszystkich powierzchniach pojazdu przez całą zimę. Powodują one szorstkie, matowe powierzchnie na zewnątrz i tworzą nieprzyjemne zapachy na powierzchniach wewnętrznych, takich jak dywany.

Pennington mieszka w południowej Kalifornii, gdzie zimy są łagodne, zazwyczaj balsamiczne. Suche drogi mają tendencję do gromadzenia się płynów samochodowych i brudu. Sporadyczne deszcze wypłukują brud z dróg i rozpryskują żrące chemikalia na boczne panele, podwozie i koła.

Pojazdy w gospodarstwie domowym Penningtona są dokładnie myte przed nałożeniem warstwy wosku. Dotyczy to zarówno pojazdów, którymi dojeżdża do pracy, jak i tego, co lubi nazywać "weekendowymi przejażdżkami" - Chevy Nova z 1967 roku i niemieckiego samochodu sportowego.

Pennington używa myjki elektrycznej do spryskiwania podwozia i wnęk kół - miejsc, w których może gromadzić się brud drogowy i powodować korozję.

"Pamiętaj, aby dokładnie usunąć nagromadzony brud" - powiedział Pennington, który współpracuje z Meguiar's od 1989 roku. "Bug goo jest szczególnie szkodliwy".

Każdy pozostały film i pozostałości są usuwane, gdy Pennington myje ręcznie swoje pojazdy. Jest on szczególnie ostrożny w przypadku śluzu owadów, który jest kwaśny i może powodować trwałe plamy.

Letnie przygody na kempingu i w terenie napotykają na chmary owadów. To samo dotyczy kierowców, którzy mieszkają w rolniczych rejonach Środkowego Zachodu i podatnych na insekty rejonach Zatoki Perskiej.

Na przykład, pluskwy na Florydzie mogą pokryć grill i maskę samochodu tysiącami owadów. Przylegają one łatwo i szybko twardnieją w ciepłym, słonecznym klimacie.

Insekty znajdują drogę do wszystkich szczelin pojazdu i przyklejają się jak klej. Zwykła automatyczna myjnia samochodowa może nie usunąć nagromadzonych pozostałości w trudno dostępnych miejscach.

Pennington sugeruje, aby w przypadku mocno zabrudzonych pojazdów korzystać z myjni na monety lub myjni przejazdowej.


 
"Następnie należy przesunąć dłonią po powierzchni pojazdu" - mówi Pennington. "Czy czujesz jakieś chropowate miejsca? Weź glinkę i usuń zanieczyszczenia, które przywarły do lakieru".

Glinki są produkowane specjalnie do stosowania na samochodach. Syntetyczny, podobny do szpachli materiał delikatnie ściąga zanieczyszczenia z malowanych powierzchni, jak magnes zbierający kawałki metalu.

"Wszelkie zanieczyszczenia pozostawione na powierzchni pojazdu uniemożliwiają prawidłowe przyleganie wosku i zmniejszają jego skuteczność" - powiedział Pennington. "Po oczyszczeniu pojazdu należy nałożyć wosk ochronny".

Pennington ma prosty sposób, aby sprawdzić, czy warstwa wosku na pojazdach jego rodziny działa zgodnie z założeniami.

"Czy woda zbiera się i spływa z powierzchni?" powiedział Pennington.

Jeśli jego pojazdy nie przejdą tego testu, Pennington zabiera je z powrotem do garażu na kolejne czyszczenie i kolejną warstwę wosku. Różne klimaty i warunki jazdy wpływają na to, jak długo wosk pozostaje skuteczny.

Czysta, zdrowa kabina

A co z wnętrzem?

"Wilgoć gromadząca się na i pod wykładziną może powodować pleśń i nieprzyjemne zapachy" - powiedział Pennington. "To jest naprawdę trudne do wyeliminowania, gdy zacznie rosnąć".

Pleśń rozwija się w ciepłych, ciemnych i wilgotnych środowiskach - takich, jakie można znaleźć w kabinach pojazdów. Ponadto, zarodniki pleśni przyczyniają się do powstawania alergenów i mogą tworzyć niezdrowe środowisko w kabinie.  

Wilgotne miejsca, takie jak wschodnie wybrzeże i wilgotne klimaty południowe, stanowią pożywkę dla pleśni. Jednak pleśń może pojawić się w każdej kabinie pojazdu, w której gromadzi się wilgoć. Do najczęstszych przyczyn należą rozlane napoje oraz zabrudzony lub mokry sprzęt sportowy.

Ponadto, gromadzenie się wilgoci może wystąpić za każdym razem, gdy kierowca trzyma w samochodzie uchylone okna przez wiele godzin lub dni. Powietrze wewnątrz kabiny może stać się ciepłe, wilgotne i zatęchłe.

"Wyeliminowanie wilgoci i letniego brudu to dwa proste sposoby na utrzymanie kabiny w zdrowiu" - mówi Pennington.

Dywany mogą być zabezpieczone sprayem ochronnym, ale Pennington preferuje gumowe maty podłogowe w miesiącach zimowych. Maty zapobiegają przedostawaniu się wody z zimowych wędrówek, biegania po szlakach i jazdy na nartach na powierzchnie dywanów.

Zabrudzone ubrania i sprzęt stanowią pożywkę dla pleśni w przestrzeniach ładunkowych pojazdów. Pennington lubi przykrywać je wykładziną cargo, aby zapobiec wnikaniu wilgoci i żwiru we włókna dywanu.

"Zimowe wyprawy mogą zrobić gorący bałagan w kabinie pojazdu" - mówi Pennington, który woli chować sprzęt w bagażniku dachowym.

Wybory, które kierowcy podejmują w listopadzie, zmniejszają ilość obowiązków związanych z czyszczeniem przez całą zimę i ułatwiają rozjaśnienie pojazdu na wiosnę.

"W większości miejsc zimowa pielęgnacja polega na ochronie, a nie upiększaniu" - mówi Pennington.

samochód

Proste wskazówki dotyczące zdrowej, szczęśliwej jazdy

Oto osobista lista rzeczy do zrobienia przez Penningtona w ramach zimowej pielęgnacji samochodu:

1. Pomóż zapobiec plamom na lakierze i korozji, usuwając letni brud z pojazdu przed myciem i praniem. Pennington lubi zawozić swoje pojazdy do myjni automatycznej lub wyciągać z szopy myjkę elektryczną. Pamiętaj, aby oczyścić podwozie, wnęki kół, "okna" kół i wnętrze beczek kół.

2. Przejedź ręką po powierzchni pojazdu, aby sprawdzić, czy nie ma szorstkich miejsc, w których zanieczyszczenia (pyłki, kurz, ptasie odchody, bug goo) związały się z farbą. Jeśli tak, użyj syntetycznej glinki przeznaczonej do powierzchni samochodowych, aby usunąć zanieczyszczenia.

3. Odkurz dokładnie wnętrze pojazdu, aby usunąć brud i wszelkie cząstki, które osadziły się we włóknach.

4. Wytrzyj wszystkie powierzchnie i usuń żwir i ziemię z siedzeń. Kawa, która rozlała się w drodze do pracy lub soki z jesiennych wędrówek mogą poplamić tapicerkę i przyciągnąć więcej brudu.

5. Używaj płynu do mycia okien przeznaczonego do szyb samochodowych - zapobiega on powstawaniu smug. Upewnij się, że przetarłeś również powierzchnię wewnętrzną, aby usunąć nagromadzony film spowodowany gazami wydzielanymi przez tapicerkę, plastiki i dym wewnątrz kabiny.

6. Używaj wysokiej jakości wosku, aby zapewnić ochronę przez całą zimę. Woski syntetyczne i carnauba są nadal popularne i skuteczne w zapobieganiu przywieraniu brudu do powierzchni pojazdu. Najnowsze woski na bazie ceramicznej zapewniają mocniejszą osłonę, która przedłuża ochronę w porównaniu z tradycyjnymi produktami woskowymi. Szukaj w nich informacji o "technologii SIO2" lub "z domieszką ceramiczną".

"Upewnij się, że masz czystą powierzchnię przed dodaniem wosku" - wyjaśnia Pennington. "W przeciwnym razie jest to jak nakładanie kremu przeciwsłonecznego na tłuste ręce".

7. Nie pozwól, aby woda deszczowa wyschła na powierzchniach pojazdów. Mogą one powodować powstawanie plam z wody i przyciągać zanieczyszczenia. Po deszczu wytrzyj kulki wody silikonowym ostrzem przeznaczonym do samochodów, możesz też usunąć krople za pomocą dmuchawy podwórkowej.

"Jeżdżę samochodem po kilku przecznicach, aby wysuszyć go powietrzem" - przyznaje Pennington. "To rzecz rodem z południowej Kalifornii".

8. Sprawdź, czy twoje reflektory nie są utlenione. Zamglone, pożółkłe soczewki są spowodowane przez ultrafioletowe promienie letniego słońca. Użyj zestawu do odnawiania soczewek, aby rozjaśnić widok w nocy.

Pennington podkreślił najważniejszy cel: "Czystość, czystość, czystość".

9. Dodaj trochę wosku i połysku do wszystkich kół. Grudki drogowe pozostałe po lecie mogą powodować wżery i plamy. Warstwa wosku ochronnego pomaga utrzymać je w dobrym stanie i zachować ostry wygląd przez całą zimę.

10. Zainstaluj zimowe maty podłogowe, aby zapobiec kontaktowi brudu i wilgoci z wykładziną. Wilgoć na dywanach może powodować problemy z alergiami i nieprzyjemnym zapachem.

11. Użyj wykładziny cargo, aby brudny sprzęt sportowy i turystyczny nie zamienił przestrzeni bagażnika w mokre i zatęchłe podłoże dla pleśni.

12. Usuń z siedzeń i tapicerki wszelkie lepkie, brudne plamy. Przyciąga ona brud, który również może prowadzić do odbarwień i nieprzyjemnego zapachu.

13. Skórzane siedzenia należy pielęgnować odżywką, aby zachować ich elastyczność. Ten krok jest szczególnie ważny dla kierowców w ciepłych regionach, takich jak Kalifornia i Arizona, gdzie gorące letnie słońce powoduje pieczenie powierzchni wewnętrznych.

To samo dotyczy klimatów podzwrotnikowych, takich jak Floryda, gdzie ciepła i sucha zima może uszkodzić tapicerkę. Warstwa odżywki pomaga chronić przed rozlanym płynem i promieniowaniem ultrafioletowym - i utrzymuje powierzchnie wewnętrzne w dobrym stanie.

14. W wilgotnych miesiącach należy rozważyć zastosowanie pokrowców na siedzenia z tkaniny, aby zapobiec wnikaniu wilgoci i brudu we włókna.

"Częsta pielęgnacja samochodu to łatwa pielęgnacja samochodu" - powiedział Pennington, używając jednego ze swoich ulubionych przypomnień. "Wysiłek, który podejmujesz teraz, oszczędza mnóstwo czasu na wiosnę".

18 listopada 2021 Detailing