BMW zbuduje nowe elektryczne MINI w Wielkiej Brytanii

27 grudnia 2023 Blog

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter

BMW Group ogłosiła nową inwestycję w wysokości ponad 600 milionów funtów w fabryki MINI w Oksfordzie i Swindon.

Fabryka w Oksfordzie przygotowuje się do budowy dwóch nowych, całkowicie elektrycznych modeli MINI od 2026 r., 3-drzwiowego MINI Cooper i kompaktowego crossovera MINI Aceman.

Rozwój ten został wsparty przez rząd Wielkiej Brytanii i pomoże zabezpieczyć miejsca pracy w zakładzie produkcyjnym w Oksfordzie oraz w zakładzie tłoczenia karoserii w Swindon.

"Dzięki tej nowej inwestycji rozwiniemy zakład w Oksfordzie do produkcji nowej generacji elektrycznych MINI i wyznaczymy ścieżkę dla produkcji samochodów wyłącznie elektrycznych w przyszłości" - powiedział Milan Nedeljković, członek zarządu BMW AG odpowiedzialny za produkcję.

Premier Rishi Sunak powiedział: "Inwestycja BMW Group jest kolejnym przykładem na to, że Wielka Brytania jest najlepszym miejscem do budowy samochodów przyszłości. Wspierając nasz przemysł samochodowy, zapewniamy tysiące miejsc pracy i rozwijamy naszą gospodarkę w całym kraju".

Sekretarz ds. biznesu i handlu, Kemi Badenoch, powiedziała: "Ta decyzja jest wielkim wotum zaufania dla brytyjskiej gospodarki i pracy rządu, aby zapewnić dalszą siłę naszego wiodącego na świecie sektora motoryzacyjnego. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać inwestycję BMW Group, która zapewni wysokiej jakości miejsca pracy, wzmocni nasze łańcuchy dostaw i pobudzi wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii".

Fabryka MINI w Oksfordzie produkuje obecnie MINI 3-drzwiowe, MINI 5-drzwiowe, a także MINI Clubman i MINI Electric.

Od 2024 r. zakład rozpocznie produkcję następnej generacji 3-drzwiowego i 5-drzwiowego MINI z silnikami spalinowymi, a także nowego kabrioletu MINI, zanim w 2026 r. dołączą do nich nowe w pełni elektryczne pojazdy - 3-drzwiowy MINI Cooper i MINI Aceman.

W perspektywie średnioterminowej fabryka osiągnie zdolność produkcyjną około 200 000 samochodów rocznie, przy czym początkowo na tej samej linii produkcyjnej będą budowane pojazdy spalinowe i elektryczne (BEV). Od 2030 r. fabryka w Oksfordzie będzie produkować wyłącznie całkowicie elektryczne modele MINI.

27 grudnia 2023 Blog