Wskazówki dotyczące oszczędzania paliwa podczas następnej przygody

18 listopada 2021 Blog

Wysokie ceny paliwa nadszarpnęły Twój budżet na przygodę? Departament Energii USA oferuje kilka wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić paliwo.

Jednym z najlepszych sposobów na zidentyfikowanie problemów, które mogą powodować niższe przebiegi. Kontrola pojazdu może również pomóc zidentyfikować problemy, które mogą powodować niższe przebiegi.

DOE oferuje następujące porady dla kierowców planujących kolejną podróż:

 • Pielęgnacja i konserwacja silnika: Regularna konserwacja jest kluczowym elementem oszczędności paliwa. Oznacza to regularne wymiany oleju, świec zapłonowych, czyste filtry paliwa i niezliczoną ilość innych regulacji i kontroli elementów wpływających na wydajność.
 • Samochody, które pomyślnie przechodzą testy emisji spalin i są regularnie tuningowane, mogą poprawić przebieg średnio o 4%. Jednym ze sposobów, aby stwierdzić, że samochód może nie być dostrojony jest nagły spadek przebiegu. Wiele nowszych pojazdów rzadko wymaga przeglądów, więc nie zaszkodzi zapytać o to sprzedawcę lub ulubionego mechanika.
 • Sprawdź czujniki silnika: Nowoczesne pojazdy mają skomputeryzowane czujniki sprawdzające masowy przepływ powietrza do silnika, co ma wpływ na wtrysk paliwa. Czujnik tlenu monitoruje przepływ powietrza przed i za katalizatorem. Zanieczyszczone czujniki oznaczają niedokładne odczyty, przez co silnik musi pracować ciężej.
 • Wyczyść filtr powietrza: Czyszczenie lub wymiana filtra powietrza poprawi osiągi silnika. W przypadku samochodów z silnikiem Diesla regularne czyszczenie filtra cząstek stałych może poprawić ekonomię spalania o 2% - 3%.
 • Sprawdź wentylator chłodzący silnik: Dzisiejsze silniki samochodów osobowych, ciężarowych i SUV-ów dostarczają dużo mocy do wentylatora chłodzącego silnik. Upewnij się, że działa on tylko wtedy, gdy jest potrzebny. Wentylator, który pracuje bez przerwy, obniża zużycie paliwa.
 • Napompuj opony: Prawidłowo napompowane opony mogą zwiększyć zużycie paliwa o 3,3% (około 0,3% na każdy 1 psi niedopompowania opon). Wpadnij na szybką kontrolę, aby sprawdzić, czy Twoje opony nie potrzebują "dolewki".
 • Sprawdź zbieżność i wyważenie opon: Nieprawidłowo wyważone opony mogą zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 10%, a także sprawić, że opony będą się szybciej zużywać. Częstym objawem są drgania na kierownicy. 
 • Używaj odpowiedniego oleju: Stosowanie się do zalecanej przez producenta klasy oleju silnikowego może poprawić przebieg o 1% - 2% w stosunku do stosowania oleju o niewłaściwej gramaturze. Szukaj również napisu "Energy Conserving" na etykiecie oleju.
 • Inne zalecenia DOE dotyczą nawyków związanych z prowadzeniem samochodu. One również mogą mieć wpływ na przebieg na galon, a w rezultacie na miesięczny rachunek za paliwo.

paliwo

Rozważ następujące rady, dzięki uprzejmości DOE:

 • Nie pracuj niepotrzebnie na biegu jałowym: Praca na biegu jałowym może zużywać od 25 do 50 galonów paliwa na godzinę, w zależności od wielkości silnika i wykorzystania klimatyzacji. Jeśli utknąłeś w korku lub jesteś zaparkowany, wyłącz silnik.
 • Przełóż biegi: Jeśli prowadzisz pojazd z manualną skrzynią biegów, przy wyższych prędkościach zmieniaj bieg na wyższy. Wyższe biegi są bardziej ekonomiczne pod względem zużycia paliwa.
 • Zmniejsz obciążenie: Im lżejszy samochód, tym lepsze przebiegi. Mniejsze pojazdy skorzystają na tym bardziej niż większe, ale przewiezienie dodatkowych 100 funtów może kosztować Cię utratę około 1% oszczędności paliwa. Dla entuzjastów sportu to waga dużego worka treningowego. Jeśli pracujesz nad projektami domowymi, nie zostawiaj skrzynki z narzędziami i materiałami w samochodzie - może to obniżać Twój przebieg. 
 • Napełnij swój zbiornik gazu we wczesnych godzinach porannych lub późnym wieczorem: Ciepło powoduje, że benzyna się rozszerza. Jest ona gęstsza rano i późno w nocy. Napełniając wtedy bak, zużyjesz więcej paliwa za tę samą cenę.
 • Unikaj agresywnej jazdy: Przyspieszanie, gwałtowne przyspieszanie i gwałtowne hamowanie może zmniejszyć przebieg benzynowy o jedną trzecią (33%) przy prędkościach autostradowych i o około 5% w innych miejscach. Aby poprawić osiągi, przyspieszaj płynnie i w umiarkowanym tempie.
 • Nie przekraczaj prędkości: Gdy prędkość pojazdu przekroczy 50 mil/h, przebieg zmniejszy się o 7% - 14% lub około 18 dolarów za galon na każde 5 mil/h więcej.
 • Jedź spokojnie: Nowsze pojazdy są wyposażone w tempomat. Korzystanie z niego na otwartej drodze pomaga utrzymać stałą prędkość, oszczędzając paliwo. 
 • Wskazówki dotyczące ładunku: Na dachy wybieraj pojemniki aerodynamiczne, które zmniejszają opór wiatru. Te prostokątne bagażniki dachowe mogą zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 6% - 17% na autostradzie, 10% - 25% przy prędkościach międzystanowych i o 2% - 8% podczas jazdy miejskiej. Jeśli potrzebujesz więcej przestrzeni ładunkowej, użyj pojemnika montowanego z tyłu. Spadek wydajności wynosi tylko 1% - 5%.
 • Planuj i łącz podróże: Wybierz się w jedną dłuższą podróż zamiast kilku krótszych, co zmniejszy całkowity dystans i czas podróży.
 • Zmniejsz zużycie klimatyzacji: W tych ekstremalnie gorących warunkach, klimatyzacja samochodowa może stanowić dodatkowe obciążenie dla silnika i potencjalnie obniżyć zużycie paliwa nawet o 25% na krótkich trasach. Zależy to od temperatury zewnętrznej, wilgotności powietrza i intensywności nasłonecznienia. Według DOE, redukcja ta jest szczególnie wyraźna w przypadku samochodów hybrydowych. Prosta sugestia: Zmniejsz prędkość wentylatora, gdy Twój pojazd pracuje na biegu jałowym. 
 • Odwrotną stroną używania klimatyzacji jest otwieranie okien podczas jazdy. DOE twierdzi, że powoduje to większe opory powietrza, które zmniejszają zużycie paliwa, szczególnie przy prędkościach autostradowych. Efekt ten nie jest jednak odczuwalny podczas lokalnych wycieczek do sklepu spożywczego i po mieście.
18 listopada 2021 Blog