Samochodowa niespodzianka od budżetu

5 czerwca 2023 Blog

Udział Facebook Twitter

Faktem jest, że nikt już nie produkuje złych samochodów. Z pewnością jest kilka takich, które są do niczego, ale ogólnie rzecz biorąc, my, kierowcy, nigdy nie mieliśmy tak dobrze. Nasza historia motoryzacji jest oczywiście zaśmiecona wspaniałymi samochodami, ale czy naprawdę były one tak niezawodne lub tak dobre? Niemniej jednak istnieje tylko nutka przyjemnej nostalgii, gdy stara nazwa powraca, a w tym przypadku jest to MG.

Najnowsza historia dowiodła, że można tanio wyprodukować rozsądny samochód, który nie będzie obrażał oczu ani portfela. MG3 pokazany na zdjęciu to wersja z najwyższej półki, która kosztuje nieco poniżej 10 000 funtów, choć należy zauważyć, że ten konkretny samochód jest wyposażony w opcje wymienione jako lakier "Cherry Bomb" z białą grafiką, wnętrze w kolorze Piano Black z częścią skórzaną i białymi nakładkami na lusterka boczne.

Podnosi to cenę wywoławczą do nieco ponad 11 tysięcy funtów. Jeśli Twój budżet sięga magicznej kwoty 10 tys. funtów, będziesz musiał obejść się bez tych opcji, ale w każdym razie jest to tylko kosmetyczna różnica w samochodzie i istnieją inne opcje personalizacji.

Dobra wartość. Samochód jest wyposażony w Bluetooth, USB, DAB i podstawową klimatyzację, a także zwykłą kolekcję tych funkcji bezpieczeństwa, które są znane tylko z ich inicjałów: ABS, SCS, EBD i WBA. Jest nawet system kontroli zjazdu ze wzniesienia. Kolejną dobrą wiadomością jest to, że ten samochód jest nowy od podstaw, więc wszelkie powiązania z nieprzyjemnym wspomnieniem, jakim jest British Leyland z lat 70-tych (lub podobne tytuły) można usunąć z umysłu.

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać przez cały czas, jest cena - ponieważ kupujący z ograniczonym budżetem, którzy tęsknią za, powiedzmy, nowym Citroenem DS3, będą musieli znaleźć prawie trzy tysiące funtów więcej za podstawowy model. Za te pieniądze otrzymujemy przestronnego, pięciodrzwiowego hatchbacka z atrakcyjnie wystylizowanym nadwoziem. Jasne, plastiki w środku są twarde, a w porównaniu z wieloma samochodami wnętrze wygląda nieco spartańsko, ale wydaje się mało prawdopodobne, aby było to nowością dla potencjalnych nabywców; zwłaszcza gdy wiedzą, że MG3 zdobywa oszczędną grupę ubezpieczeniową 4E, mimo że ma więcej mocy niż wiele konkurencyjnych ofert.

Z przyjemnością dowiesz się, że ten silnik jest dobrze skręcony. Silnik o pojemności 1,5 litra ma dobre osiągi, ale nie jest to najnowocześniejsza inżynieria, co oznacza emisję 136 g/km, co plasuje ten samochód bezpośrednio w VED Band E. Przyspieszenie jest szybkie i rozpędza samochód do 62 mil na godzinę w zadowalającym czasie 10,4 sekundy. Jednak na drodze postęp wydaje się szybszy, zwłaszcza jeśli kierowca utrzymuje wysokie obroty. MG twierdzi, że możliwe jest osiągnięcie 47mpg, ale biorąc pod uwagę, że wielu kierowców będzie chciało wykorzystać sportowy charakter tego modelu, prawdopodobnie nie jest to osiągalne.

MG3 prowadzi się bardzo dobrze. Projektanci z pewnością sprawili, że auto prowadzi się w odpowiedni sposób. Na szybszych autostradach układ kierowniczy ma dużo wyczucia, jest responsywny i szybki. Prowadzenie jest dość twarde, ale nie tak złe jak w niektórych modelach. Z tyłu jest mnóstwo miejsca na nogi i głowę, lepiej niż w wielu samochodach tego segmentu.

Możliwe, że kupujący pozostają nieco podejrzliwi, ponieważ obecnie nie widzimy ich zbyt wielu. Sieć dealerska jest niewielka, a promocja samochodu była co najmniej skromna. To jeszcze wczesne dni, a rynek samochodów używanych będzie chciał zobaczyć, jak radzi sobie pod względem wartości rezydualnych, kosztów serwisowania i niezawodności, zanim przy kasach dealerów będzie można usłyszeć absolutnie ostateczną opinię. W standardzie nie ma powodu, dla którego ten samochód nie miałby być popularny na całym świecie. W sportowej wersji powinien spodobać się młodym kierowcom, zwłaszcza dzięki niskiej wycenie ubezpieczenia. Godny rozważenia.

5 czerwca 2023 Blog