Rodzinny samochód z pazurem - Jaguar XFR-S.

16 maja 2023 Blog

Udział Facebook Twitter

Większość entuzjastów motoryzacji skorzystałaby z szansy prowadzenia samochodów, które są beznadziejnie poza budżetem normalnych ludzi, a ten pisarz nie jest wyjątkiem. Tak więc okazało się, że kiedy zaoferowano mi szansę na trzydziestominutową przejażdżkę Jaguarem XFR-S, byłem w samochodzie, zanim zdążyli zmienić zdanie.

Zwykły XFR z doładowanym silnikiem V8 o pojemności 5,0 l jest oszałamiający, ale jest nieco ukrytym samochodem. Wszystko, co go wyróżnia - dla wymagającego oka - to subtelne żaluzje na masce i dyskretne plakietki R. Takich problemów nie ma w przypadku XFR-S (na zdjęciu). Jest to zasadniczo ten sam samochód, ale Jaguar wykrzesał z silnika trochę dodatkowej mocy, zwiększając standardowe 510 KM o kolejne 40 koni. S jest niższy i najeżony aerodynamiką, ale ostatecznym wyróżnikiem jest wspaniałe skrzydło na pokrywie bagażnika.

Czy to ma znaczenie? Cóż, tak, ma. XFR może być nieco żwawy na wilgotnych, tłustych brytyjskich drogach, ale XFR-S z bardziej sportowym zawieszeniem, elektronicznym dyferencjałem i dynamiczną kontrolą stabilności w połączeniu z aerodynamicznymi dodatkami jest objawieniem. Jest to marzenie benzynowej głowy, pozostając jednocześnie doskonale sprawnym samochodem rodzinnym. Pomieści bagaż, zabezpieczy foteliki dziecięce i bezpiecznie przewiezie całą rodzinę. Z radością porusza się w ruchu ulicznym i dowozi dzieci do szkoły, ale gdy tylko pojawi się otwarta droga, XFR-S wystartuje jak oparzony kot, a wycie wielkiego V8 będzie rozbrzmiewać wokół ciebie.

Wrażenie jest, cóż, rewelacyjne. Nagle skromny pilot samochodowy, taki jak ty, staje się najlepszym kierowcą... na świecie. W jednej chwili sceneria zamienia się w mgnieniu oka, podczas gdy zwinne palce kierowcy grają koncert na dobrze rozmieszczonych łopatkach. Hamulce zmniejszają prędkość, jakby dłoń olbrzyma właśnie chwyciła tylny zderzak, a samochód ponownie uspokaja się. Każdy rozsądny może prowadzić ten samochód.

Oczywiście jest pewien haczyk. Dokładnie około osiemdziesięciu tysięcy, a jest jeszcze gorzej. Utrzymanie tego wspaniałego samochodu na drodze wymaga niestandardowych opon, a wiadomo, że nie będą one tanie. Poza tym jest to prawdopodobnie jeden z najlepszych sportowych sedanów dostępnych obecnie na rynku za każdą cenę. Jest bardzo dobrze wykonany, wygodny i przyjemnie skórzany w środku z wzorową ergonomią kierowcy. To rodzinny samochód marzeń. Pół godziny? Kusiło mnie, żeby jechać dalej, aż do oceanu, ale musiałem go oddać. Jest tak rozdzierająco dobry.

16 maja 2023 Blog