Kompletny kobiecy przewodnik po kupowaniu używanych samochodów (część 2)

27 czerwca 2022 Blog

Udostępnij Facebook Twitter

W części pierwszej rozmawialiśmy o tym, jak wybrać używany samochód i jakie masz możliwości, jeśli chodzi o zakup. Teraz, kiedy już wiesz, jaka marka i model są dla Ciebie odpowiednie, na ile możesz sobie pozwolić i gdzie możesz pojechać, aby się im bliżej przyjrzeć, nadszedł czas, aby zastanowić się, co należy zrobić, kiedy już tam dotrzesz.

Istnieją pewne zasady, które mają zastosowanie przy zakupie samochodu używanego, niezależnie od tego, czy kupujesz od osoby prywatnej, czy od dealera samochodów używanych, więc pamiętaj o poniższych wskazówkach, gdy staniesz twarzą w twarz ze swoim potencjalnym nowym silnikiem.

Zanim przejdziesz do rozmowy o cenie, koniecznie sprawdź, jak sprawują się samochody używane. Oto krótki przegląd rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, niezależnie od tego, czy sprawdzasz samochód samodzielnie, czy z przyjacielem.

Po pierwsze, wygląd zewnętrzny samochodu:

    Sprawdź, czy nie ma rdzy i pęcherzyków lakieru, szczególnie pod nadkolami, zderzakami i szybami. Sprawdź, czy wszystkie drzwi i bagażnik zamykają się prawidłowo i czy nie ma dużych przerw między zawiasami. Naciśnij na każdą stronę samochodu (z przodu i z tyłu) i sprawdź, jak bardzo samochód się odbija. Jeśli odbija się w górę i w dół, a następnie ponownie osiada, może to oznaczać, że zawieszenie jest na wyczerpaniu. Sprawdzić opony. Należy nie tylko sprawdzić bieżnik (najlepiej, aby miał około 3 mm), ale także poszukać oznak nierównomiernego zużycia. Poproś sprzedawcę (lub znajomego), aby włączył samochód, a Ty stań z tyłu i sprawdź, czy dym z wydechu nie ma dziwnych kolorów. Ponownie poproś sprzedawcę (lub znajomego) o włączenie świateł przednich, bocznych itp. podczas obchodu, aby sprawdzić, czy wszystkie są sprawne. Zwróć uwagę na wentylator chłodzący - powinien uruchomić się po około 10-15 minutach, co oznacza, że system ogrzewania samochodu działa prawidłowo. Zajrzyj pod spód samochodu, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych wycieków lub widocznych śladów oleju.

Teraz przejdź pod maskę:

    Sprawdź olej. Wyjmij miarkę i wytrzyj ją, a następnie włóż z powrotem i sprawdź, czy poziom oleju jest bliski maksymalnemu. Jeśli jest zbyt niski lub wygląda na brudny, może to wskazywać na ukryte problemy. Zdejmij pokrywę korka oleju i sprawdź, czy na jego dnie nie ma białego szlamu - jeśli tak, to najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia uszczelki głowicy i w takim przypadku na pewno będziesz chciał się wycofać. Sprawdź wodę. Nie należy się zbytnio niepokoić, jeśli woda nie jest przejrzysta lub ma lekki odcień - prawdopodobnie zawiera środek zapobiegający zamarzaniu. Jeśli jednak woda jest brązowa, może to oznaczać, że sprzedawca użył środka uszczelniającego, aby tymczasowo "zatkać" ewentualne wycieki.

Wnętrze samochodu:

To w nim spędzisz cały swój czas, więc upewnij się, że jest wygodne, nie jest nadmiernie zużyte i że wszystkie pasy bezpieczeństwa są sprawne.

Jazda próbna:

    Zdecydowanie nie warto kupować samochodu przed odbyciem jazdy próbnej. Jeśli to możliwe, wypróbuj go na drogach klasy B i drogach dwujezdniowych, aby uzyskać lepsze wyobrażenie o jego właściwościach. Sprawdź, czy wszystkie przyrządy działają - w szczególności prędkościomierz i wskaźnik temperatury. Czy samochód nie ściąga na jedną stronę? Czy zmiany biegów są płynne? Sprawdź działanie hamulców - spróbuj awaryjnie zahamować i upewnij się, że samochód zatrzymuje się niemal natychmiast.

Negocjowanie ceny:

Zanim przyjechałeś na oględziny samochodu, na pewno już odrobiłeś pracę domową na temat tego, ile powinieneś wydać. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać przy zakupie używanego samochodu, jest to, że sprzedawca ZAWSZE będzie oczekiwał, że będziesz się targował. Nie czuj się tym skrępowany - to rytuał przejścia i coś, co sprzedawca na pewno wziął pod uwagę, podając swoją cenę.

    Jeśli podczas oględzin samochodu zauważyłeś kilka problemów, postaraj się nie nastawiać do nich zbyt negatywnie. Oczywiście wspomnij o nich i poproś sprzedawcę, aby wziął je pod uwagę, ale nie bądź zbyt dosadny, bo to tylko podniesie jego ocenę. Pamiętaj, że różne modele mogą mieć bardzo różne koszty eksploatacji, więc weź to pod uwagę, jeśli napotkasz jakieś potencjalne problemy - jeśli na przykład oglądasz używane Volvo, upewnij się, że nie ma żadnych problemów z klimatyzacją, ponieważ jej naprawa może być bardzo kosztowna! Oferując cenę, bądź rozsądny i nie schodź za nisko - chcesz, aby sprzedawca wiedział, że nie marnujesz jego czasu i przekonasz się, że im bardziej jesteś rozsądny, tym bardziej otwarty na negocjacje. Prawdopodobnie dojdziecie do porozumienia gdzieś pośrodku, ale aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pożądanej ceny, postaraj się zachować ciszę po złożeniu ostatecznej oferty. Milczenie, choć często niewygodne, okazuje się być użyteczną taktyką w negocjacjach. Inną ważną rzeczą, o której należy pamiętać podczas negocjacji, jest to, aby nie ekscytować się zbytnio samym pojazdem - należy podkreślić, że podoba nam się dany model i jesteśmy zadowoleni z tego, co widzieliśmy, ale należy unikać stwierdzeń typu: "Ooo, uwielbiam ten kolor lub ten samochód jest dla mnie idealny"!

Jeśli sprzedawca nie jest gotowy do negocjacji, musisz być przygotowany na odejście - nie zapominaj, że zawsze będzie czekał na Ciebie inny używany samochód w innym miejscu.

Załatwianie formalności:

Na koniec, jeśli udało Ci się uzgodnić idealną cenę, upewnij się, że przekazano Ci wszystkie odpowiednie dokumenty. Dotyczy to historii serwisowej, książki serwisowej (lub dowodu rejestracyjnego V5C), zaświadczenia o przeglądzie technicznym i wszelkich rachunków, które mogą być potrzebne.

Przeglądając każdą część dokumentacji, upewnij się, że wszystkie informacje dotyczą tego samego samochodu - dotyczy to danych sprzedawcy, numeru rejestracyjnego i numeru VIN (Vehicle Identification Number). Sprawdź każdy dokument i upewnij się, że są to oryginały - nie ma to aż tak dużego znaczenia w przypadku paragonów, ponieważ właściciel może mieć bardzo dobry powód, aby je kserować.

Przeglądając historię serwisową, wystarczy szybko sprawdzić, czy ostatni zarejestrowany przebieg zgadza się ze wskazaniem na wyświetlaczu samochodowym. Warto również wykonać sprawdzenie HPI, aby sprawdzić, czy samochód nie ma zaległości finansowych, czy nigdy nie został "spisany na straty" lub zgłoszony jako skradziony. Istnieje wiele firm oferujących tego rodzaju sprawdzenie, zarówno przez telefon, jak i przez Internet - wszystko, czego potrzebują, to numer rejestracyjny.

To tyle - nigdy nie należy się spieszyć z zakupem używanego samochodu i ZAWSZE należy poświęcić czas na jego dokładne sprawdzenie. Samochody używane nie są tak drogie jak nowe, ale nadal stanowią dużą inwestycję, dlatego warto dobrze wybrać. Jeśli kupujesz od dealera, możesz otrzymać jakąś formę gwarancji, która może Cię zabezpieczyć przed pewnymi problemami, ale prywatni sprzedawcy często zaznaczają na paragonach, że samochód jest sprzedawany w stanie, w jakim się znajduje, dlatego ważne jest, abyś się zabezpieczył, sprawdzając go.

27 czerwca 2022 Blog