Czy potrafisz określić kluczowy "indeks nośności" opony?

18 października 2023 Blog

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Apollo Tyres, tylko 6% kierowców w Wielkiej Brytanii jest w stanie prawidłowo określić indeks nośności opony.

Indeks nośności oznacza maksymalną masę pojazdu, który może bezpiecznie korzystać z opony, więc wybór opony o nieodpowiednim indeksie nośności może zagrozić osiągom i wydajności pojazdu, a także jego bezpieczeństwu.

Nowoczesne pojazdy elektryczne (EV) są zazwyczaj znacznie cięższe niż konwencjonalne alternatywy z silnikami spalinowymi, co sprawia, że wybór kompatybilnej opony jest jeszcze ważniejszy dla konsumentów.

Ankieta przeprowadzona wśród 1000 kierowców wykazała również, że 11% mężczyzn było w stanie zidentyfikować oznaczenie nośności na oponie, w porównaniu do zaledwie 3% kobiet.

Co więcej, zaledwie 14% kierowców zdaje sobie sprawę, że opony zamontowane w pojazdach elektrycznych zwykle muszą być napompowane do wyższego ciśnienia, aby zapewnić bezpieczną i wydajną pracę.

Odsetek ten spada do zaledwie 6% wśród kierowców w wieku od 55 do 64 lat i osiąga ponad połowę (52%) wśród osób w wieku od 18 do 24 lat. Co najważniejsze, wśród kierowców pojazdów elektrycznych odsetek ten jest nadal niski - zaledwie 38%.

Wskaźniki ciśnienia w oponach są specyficzne dla każdego pojazdu i są niezbędne do utrzymania optymalnego poziomu przyczepności, trakcji i oporów toczenia.

"W miarę jak Europa zmierza w kierunku masowej adopcji pojazdów elektrycznych, coraz ważniejsze staje się dla producentów samochodów i całej branży oponiarskiej - od producentów po sprzedawców detalicznych i monterów - pomaganie konsumentom w zrozumieniu kluczowego znaczenia zgodności z indeksem nośności i potrzeby utrzymywania prawidłowych wskaźników pompowania" - powiedział Yves Pouliquen z Apollo Tyres.

"Potrzeba edukacji wykracza poza punkt zakupu. Zrozumiałe jest, że właściciele pojazdów elektrycznych chcą zmaksymalizować zasięg jazdy, ale zbyt niskie ciśnienie może znacznie zwiększyć opory toczenia, co przekłada się na niską wydajność".

Apollo Tyres oferuje szeroką gamę opon Vredestein do samochodów osobowych, pasujących do pojazdów z silnikami spalinowymi i pojazdów elektrycznych. W listopadzie 2022 r. firma Apollo Tyres wprowadziła na rynek swoją pierwszą dedykowaną oponę do pojazdów elektrycznych, Vredestein Quatrac Pro EV. Oprócz tego, że jest to pierwsza całoroczna opona do pojazdów elektrycznych na rynku, nowa opona Quatrac Pro EV jest pierwszą oponą do pojazdów elektrycznych dostępną z certyfikatem "High Load" (HL) (wariant 255/40 R 20), co podkreśla jej przydatność do dużych samochodów elektrycznych i SUV-ów.

18 października 2023 Blog