Jak wybrać swój pierwszy samochód elektryczny

23 kwietnia 2022 Blog

Udostępnij
  • Facebook
  • Twitter

Przejście na napęd elektryczny to poważna sprawa. Od ponad stu lat jeździmy konwencjonalnymi samochodami, więc przesiadka na coś zupełnie nowego jest dużym wyzwaniem.

Biorąc pod uwagę, ile pieniędzy wchodzi w grę, warto wiedzieć, w co się pakujemy. Dlatego właśnie napisaliśmy ten post.

W 2021 roku sprzedano więcej pojazdów elektrycznych niż kiedykolwiek wcześniej. W grudniu 2021 r. stanowiły one 25,5% wszystkich zarejestrowanych nowych pojazdów, czyli najwięcej w historii.

Po drogach Wielkiej Brytanii jeździ obecnie około 370 000 pojazdów elektrycznych i liczba ta rośnie z każdym dniem.

Zdajemy sobie sprawę, że przejście z pojazdów benzynowych lub wysokoprężnych na elektryczne to poważna zmiana. Pomogliśmy i nadal pomagamy wielu osobom w jej dokonaniu.

Dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, których nauczyliśmy się po drodze.

Wskazówki, którymi dzielimy się, aby pomóc Ci w przejściu na napęd elektryczny.


Image credit

Czysto elektryczny czy hybrydowy?

Samochody elektryczne występują w kilku odmianach. Są hybrydowe, hybrydowe typu plug-in i całkowicie elektryczne.

Samochód hybrydowy lub hybrydowy pojazd elektryczny (HEV) ma silnik benzynowy, mały silnik elektryczny i akumulator. Silnik ładuje akumulator, co zapewnia niewielki wzrost liczby kilometrów na galon.

Hybryda typu plug-in (PHEV) jest w połowie elektryczna, a w połowie benzynowa. Ma większy akumulator i silnik niż pojazd HEV, ale wymaga podłączenia do sieci, aby w pełni naładować akumulator, co zapewnia większą oszczędność paliwa.

Pojazdy całkowicie elektryczne (Battery Electric Vehicles - BEV) są napędzane wyłącznie silnikiem elektrycznym i akumulatorami. Wymagają one regularnego ładowania i mogą zapewniać jazdę bez emisji spalin.

Istnieją też inne rodzaje układów napędowych, ale stanowią one głównie połączenie tych trzech rodzajów napędu.

Jakiego zasięgu potrzebujesz?

Obawą numer jeden wśród nowych nabywców pojazdów elektrycznych jest lęk przed zasięgiem. Chodzi o to, że w trakcie podróży, gdy jesteś wiele kilometrów od dowolnego miejsca, może zabraknąć Ci energii.

Chociaż istnieje taka możliwość, w okolicy jest tak wiele punktów ładowania, że niezwykle rzadko zdarza się, by zabrakło Ci energii.

Ponadto, AA i RAC mają teraz możliwość ładowania akumulatora i usuwania awarii, więc nigdy nie utkniesz w martwym punkcie.

Wracając do tematu zasięgu. Różne samochody mają różny zasięg.

Na przykład Renault Zoe ma zasięg do 245 mil, co jest więcej niż wystarczające jak na mały samochód.

Na drugim końcu skali znajduje się nowy Citroen Ami, który ma zasięg do 43 mil. Nie wydaje się to dużo, ale jeśli mieszkasz w dużym mieście, to wystarczy na 99% Twoich podróży.

Przyjrzyj się uważnie, ile kilometrów pokonujesz średnio każdego dnia i w weekendy.

Następnie wybierz samochód, który wygodnie przejedzie taki dystans.

Sprawdź, czy możesz naładować akumulator

Dużym wyzwaniem, z którym trzeba będzie się zmierzyć, jest sposób ładowania nowego samochodu elektrycznego.

Nie w każdym domu w Wielkiej Brytanii będzie można zainstalować szybką ładowarkę i może nie być możliwości poprowadzenia kabli przez chodnik.

Jeśli mieszkasz na tarasie bez parkingu, zastanów się, jak bezpiecznie poprowadzić przewód do ładowania samochodu, nie stwarzając zagrożenia.

Jeśli masz parking, czy masz miejsce na zainstalowanie ładowarki? Czy masz miejsce na ścianie? Czy można ładować bez potykania się o przewód, gdy wychodzi się z domu?

Na każdy problem jest jakieś rozwiązanie, ale na pewno trzeba się nad tym zastanowić przed zakupem nowego samochodu elektrycznego.

Nie daj się zniechęcić kosztom

Nie owijajmy w bawełnę, samochody elektryczne są droższe od standardowych. W niektórych przypadkach znacznie więcej.

Ale chodzi tu o coś więcej niż tylko o początkową cenę zakupu.

Samochody elektryczne są tańsze w eksploatacji, obecnie nie płaci się za nie akcyzy, są tańsze w naprawie, a ich koszty eksploatacji są bardzo niskie.

Zastanów się, ile wydajesz miesięcznie na paliwo i pomyśl, że za ładowanie pojazdu elektrycznego w domu zapłacisz grosze dziennie.

Silnik elektryczny ma bardzo mało ruchomych części, więc powinien być znacznie bardziej niezawodny niż spalinowy.

Serwisowanie powinno być tańsze, a naprawy rzadsze.

Pozostaje jeszcze kwestia kosztów dla planety. Dla niektórych nabywców będzie to ważniejsze niż dla innych, ale inwestujesz w zerową emisję spalin.

Dołączasz do stale rosnącego ruchu w kierunku pojazdów elektrycznych i wyprzedzasz trendy.

Sprawdzaj recenzje, dużo recenzji

Recenzje są ze swej natury subiektywne, ale dzięki nim można poznać prawdziwe oblicze produktu poza marketingiem i sprytnym copywritingiem.

Dlatego zalecamy czytanie i oglądanie jak największej liczby recenzji. Porównaj wszystkie marki i modele w ramach swojego budżetu i sprawdź w jak największej liczbie źródeł.

Im wyraźniejszy obraz sytuacji, tym pewniejsza będzie Twoja decyzja.

Jazda próbna

W przypadku pojazdów elektrycznych radzimy to samo, co przy zakupie każdego innego samochodu. Przed zakupem należy odbyć jazdę próbną i spędzić z samochodem jak najwięcej czasu.

Samochody to o wiele więcej niż tylko statystyki na stronie internetowej, zasięg czy cena. W naszych relacjach z samochodem jest pewien element odczucia i nieuchwytności, a prawdziwy obraz sytuacji można uzyskać dopiero po spędzeniu z nim czasu.

Jeśli masz możliwość wypożyczenia samochodu elektrycznego na dłużej niż godzinę, a nawet na weekend, to tym lepiej.

Im więcej czasu spędzisz przy nim, tym bardziej przekonasz się, że motoryzacja elektryczna to przyszłość!

23 kwietnia 2022 Blog