Jak polerować lampy samochodowe?

17 grudnia 2021 Blog

Wyblakłe, pożółkłe i porysowane reflektory mogą nie tylko postarzać samochód, ale także utrudniać jego zdolność do jazdy. Zmatowiała powierzchnia sprawia, że są one mniej widoczne, przez co mniej światła przenika do środka, a także powoduje, że światło nie rozprasza się prawidłowo. Kierowcy mogą mieć wrażenie, że lampy świecą mocniej lub niedostatecznie oświetlają drogę w nocy. Powoduje to nie tylko dyskomfort, ale również stwarza zagrożenie dla ruchu drogowego. Możesz kupić nowe! Najpierw je wypoleruj! Ten poradnik pokaże Ci, jak to zrobić!

Dlaczego warto polerować lampy, a nie tylko je czyścić?

Większość samochodów jeżdżących po polskich drogach ma reflektory plastikowe, a nie szklane. Ich powierzchnia pokryta jest pewnego rodzaju folią. Ta warstwa, a nie sam plastik, powoduje, że z czasem plastik żółknie i matowieje. Usterkę tę można w prosty sposób usunąć. Nie jest to trudne, ponieważ nawet ręczne polerowanie lamp może znacznie poprawić ich stan i poprawić widoczność na drogach. Nawet najdokładniejsze czyszczenie nie wystarczy!

Polerowanie lamp samochodowych i lista zakupów

Zanim przystąpisz do pracy, musisz zaopatrzyć się w zestaw do polerowania reflektorów oraz niezbędne produkty, takie jak materiały ścierne i preparaty. Na liście zakupów powinieneś umieścić następujące pozycje:

  • Odtłuszczacz do lakieru (np. alkohol izopropylowy, lub zmywacz do silikonu)
  • Taśma ochronna
  • Papier ścierny (o ziarnistości od P800 do P2500)
  • Pasta polerska do reflektorów
  • Gąbka polerska
  • Zabezpieczenie lamp woskiem syntetycznym lub innymi preparatami ochronnymi
  • mikrofibra.

Zestaw do polerowania reflektorów znajdziesz w ofercie sklepu sklep.motogo.pl

Przygotowanie lamp samochodowych do polerowania

Najlepiej jest dokładnie umyć cały samochód. Można jednak dobrze wyczyścić również reflektory. Następnie trzeba będzie je dokładnie wyczyścić za pomocą czystego alkoholu izopropylowego oraz zmywacza do silikonu.

Nie musisz wyjmować reflektorów. Możesz wykonać całą pracę na swoim samochodzie. Pamiętaj, aby zabezpieczyć wszelkie inne elementy samochodu, takie jak zderzak, maska i błotnik. Oklej reflektory taśmą ochronną. Papier ścierny nie porysuje innych powierzchni.

Ręczne polerowanie lamp papierem ściernym

Przed polerowaniem (przy użyciu pasty polerskiej) należy ręcznie usunąć zewnętrzny nalot z lamp. Jaki rodzaj papieru ściernego jest najlepszy do tego zadania? Potrzebne są różne gatunki!

Użyj papieru ściernego o gradacji P800 (lub P600). Pozwoli to szybko usunąć pożółkłą, matową powierzchnię, a także pomoże usunąć więcej rys. Gruboziarnisty papier ścierny pozostawi małe wgłębienia. Należy użyć papieru ściernego o ziarnistości P1000, następnie P1200, a następnie bardzo drobnego papieru o ziarnistości P2500. Papier o najlepszej ziarnistości pozostawia niezwykle gładką powierzchnię.

Papier ścierny do świateł samochodowych

Można to zrobić całkowicie ręcznie, ale reflektory są małe, więc nie jest to trudne. Zajmuje to jednak trochę czasu. Warto zainwestować w poręczny, elastyczny pad do tego celu. Ponieważ reflektory są zaokrąglone, zwykły drewniany klocek, na którym kładziemy papier ścierny może się nie sprawdzić.

Po pierwsze, jedna rzecz jest ważna. Naprzemiennie poruszaj ręką w poziomie i w pionie. Unikaj ruchów okrężnych!

lampa samochodowa

Polerowanie lamp samochodowych za pomocą maszyny polerskiej

Aby wypolerować lampy samochodowe, możesz użyć urządzenia polerującego, które skróci czas potrzebny na usunięcie zewnętrznej warstwy. Musisz uważać, aby nie uszkodzić powierzchni wokół małych części, takich jak reflektory. Lepiej jest je zabezpieczyć, niż po prostu zakleić taśmą.

Niezależnie jednak od tego, jak mocno polerujesz papierem ściernym, zawsze będziesz wiedział, kiedy czas przestać. Jeśli w jednym miejscu lampa stanie się jaśniejsza, to w drugim stanie się bardzo matowa. Można wtedy przejść do kolejnego obszaru.

Pasta polerska jest właściwym etapem polerowania lamp samochodowych

Lampy Twojego samochodu zostały odpowiednio wyszlifowane i są już dobrze zmatowione. Teraz nadszedł czas, aby wypolerować reflektory samochodu.

Przygotuj gąbkę i pastę polerską. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni. Nałóż niewielką ilość pasty na gąbkę. Następnie wypoleruj reflektory polerką elektryczną lub ręczną, aż będą błyszczące. Zacznij od 600 i zwiększ prędkość do 1200, jeśli używasz maszyny. Nie poleruj lampy zbyt długo w jednym miejscu.

Użyj mikrofibry, aby usunąć wszelkie pozostałości po polerowaniu. Zwróć uwagę na wszelkie zakamarki i szczeliny. Odtłuszczacz może być przydatny, ale może nie być konieczny.

Po wypolerowaniu zabezpiecz lampy

Gołym okiem będzie można zobaczyć pierwsze efekty Twojej pracy! Lampy będą błyszczące, czyste i przejrzyste. Efekt końcowy zobaczysz dopiero, gdy wsiądziesz w nocy do samochodu i włączysz światła. Aby efekt utrzymał się dłużej, zabezpiecz reflektory specjalnym woskiem syntetycznym (lub produktem uniwersalnym, np. do lakieru) lub innym preparatem ochronnym do reflektorów.

Po jakimś czasie, być może po roku, trzeba będzie cały zabieg powtórzyć. Lampy to elementy mocno eksploatowane i ochrona nie jest trwała.

Pasta polerska do lamp samochodowych

Materiał poliwęglan, z którego wykonane są reflektory samochodowe jest delikatny. Ważne jest, aby wybierać produkty, które są specjalnie przeznaczone do tego celu. Produkty te mogą odbudować wierzchnią warstwę poliwęglanu na uszkodzonych lampach i pomóc w ich regeneracji. Zestaw do polerowania reflektorów zawiera specjalny preparat, który jest podgrzewany w pojemniku. Dopiero opary preparatu są nanoszone na powierzchnię lamp.

17 grudnia 2021 Blog