5 brzydkich kaczątek...

3 maja 2022 Blog

Udostępnij Facebook Twitter

Wygląda na to, że Citroen 2cv bije rekordy popularności ponad 60 lat po swojej premierze. Ta wiadomość skłoniła mnie do zastanowienia się nad ohydami designu, które plamią brytyjskie drogi. Po zapytaniu innych o pomysły na najbrzydsze samochody na Twitterze i Facebooku rozpoczęła się dyskusja na temat praktyczności wielu monstrualnych tworów, przy czym zwrócono uwagę, że zza kierownicy można zapomnieć o wyglądzie zewnętrznym i cieszyć się wewnętrznym pięknem.

Na przykład model 2cv został zaprojektowany z myślą o umożliwieniu dwóm chłopom przewiezienia na targ 100 kg towarów z gospodarstwa z prędkością 60 km/h, w drewniakach i w razie potrzeby po błotnistych, nieutwardzonych drogach. Samochód miał zużywać nie więcej niż 3 l benzyny na przejechanie 100 km (78 mpg), a co najsłynniejsze, miał być w stanie przejechać przez zaorane pole, nie tłukąc przewożonych jajek. 2cv to naprawdę odrażający, ale niezwykły pojazd.

Na cześć 2cv postanowiłem sporządzić listę 5 pięknych wewnętrznie samochodów jeżdżących obecnie po brytyjskich drogach.

Peugeout 1007

Peugeot 1007 był sprzedawany w Wielkiej Brytanii w latach 2004-2008, po czym przez kolejny rok model ten nie był już produkowany w Europie, a jego produkcja zakończyła się w 2009 roku. Model 1007 charakteryzował się unikalnymi drzwiami przesuwnymi po obu stronach pojazdu, umożliwiającymi łatwy dostęp w ciasnych miejscach. Kierowcy i pasażerowie mogą z łatwością wsiadać i wysiadać z pojazdu w ciasnych miejscach bez ryzyka zmiażdżenia się lub uszkodzenia 1007 lub innego pojazdu - genialne rozwiązanie. Model 1007 został również wysoko oceniony pod względem bezpieczeństwa, wyposażenia i niezawodności.

Ford Scorpio

Ford Scorpio był dziwnym tworem, przód zawsze przypominał mi raczej złą rybę z napisów początkowych filmu Stingray, podczas gdy tylne światła były wzorowane na okularach Cyclopsa z filmu X-Men. Ten sedan klasy executive był produkowany w latach 1994-1998. W zamyśle Forda miał konkurować z BMW, Mercedesem i Audi. Niestety, jego dziwny (delikatnie mówiąc) wygląd prysł jak ołowiany balon i w przeciwieństwie do Forda Sierry nie był czymś, co mogłoby do nas dorosnąć. Wygląd Scorpio był zdecydowanie zbyt "out there" i po czterech latach wycofano go z produkcji. Dla tych, którzy nie zwracają uwagi na jego wygląd, Scorpio jest pełen gadżetów i świetnie się prowadzi, zwłaszcza podczas długich podróży autostradą.

Ssangyoung rodius

Koreański producent Ssangyong wprowadził na rynek brytyjski model Rodius w 2005 roku. Nie spotkał się on z dobrym przyjęciem i został opisany przez Top Gear w 2005 roku jako samochód, który "wygląda, jakby został skuty w butelkę podczas bójki w pubie i zszyty z powrotem przez niewidomego". Został on również uznany za "najbrzydszy samochód, jaki kiedykolwiek powstał" przez odwiedzających stronę internetową CarData poświęconą motoryzacji. Ssangyong jest jednak fantastyczny dla dużych rodzin, ponieważ posiada siedem przestronnych foteli, które w razie potrzeby można obrócić i zamienić w stoły, a także ma dużo miejsca w bagażniku. Ten Picasso świata motoryzacji jest naprawdę praktyczny.

Fiat Multipla

Fiat Multipla, wprowadzony do sprzedaży w Wielkiej Brytanii w 1999 roku, zdobył w tym samym roku nagrodę Top Gears za najbrzydszy samochód. Jednak po wejściu do środka ludzie dość szybko zmieniają zdanie - Multipla zdobyła tytuł samochodu roku Top Gears w 2000 roku i najlepszego samochodu rodzinnego przez cztery kolejne lata, od 2001 do 2004 roku. Dzięki temu, że Multipla ma trzy miejsca siedzące z przodu i z tyłu w rzędzie, dużo miejsca, doskonałą ekonomię jazdy i dobre prowadzenie, ludzie nie zwracają uwagi na wygląd zewnętrzny. Wystarczy zapoznać się z opiniami właścicieli Fiata, aby nauczyć się nie oceniać książki po okładce.

Toyota Prius

Toyota Prius to samochód, który pomimo swojego złego wyglądu zewnętrznego zdołał zyskać popularność. Ludzie wydają się być w stanie zignorować wygląd w imię bycia ekologicznym, a wielu znanych właścicieli Priusa naprawdę pokazało, że wygląd to nie wszystko w branży, która ma na jego punkcie obsesję. Hybrydowy model Toyoty został wprowadzony na rynek japoński w 1997 r., a następnie udostępniony reszcie świata w 2001 r. i jest jednym z najczystszych pojazdów na drogach. W 2010 roku Pruis osiągnął ponad 2 miliony sprzedanych egzemplarzy na całym świecie i udowadnia, że niektóre rzeczy są ważniejsze od estetyki.

3 maja 2022 Blog